Wydawca treści Wydawca treści

Wróć do pełnej strony
Powrót

Młodzież pamięta o bohaterach Oflagu IID sprzed 71 lat!

Młodzież pamięta o bohaterach Oflagu IID sprzed 71 lat!

    Od czterech lat młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim organizuje rajdy szlakiem ewakuacji tych polskich bohaterów, wspierając się badaniami i wiedzą pana Zastępcy Dyrektora RDLP w Szczecinku Tomasza Skowronka i literaturą tematu. Rajdy odbywały się zazwyczaj w czerwcu i towarzyszyli im młodzi ludzie z innych miejscowości i szkół. Tym razem jednak zrodził się pomysł zorganizowania wyjazdu i symbolicznego rajdu właśnie w dniu 71 rocznicy rozpoczęcia ewakuacji, czyli 28 stycznia. Nadleśnictwo Borne Sulinowo miało zaszczyt być współorganizatorem uroczystości. Informacja o rajdzie rozeszła się dość szybko i ostatecznie o godzinie 10.00 pojawili przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bornego Sulinowa i Zespołu Szkół im. Bohaterów Oflagu IID  z Bornego Sulinowa. W uroczystościach uczestniczyło około 40 osób. Jednym z elementów programu, było rozgrzewające ognisko przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Borne Sulinowo, oraz herbata i zupa, przygotowana przez Pensjonat U Ani.

    Kaliska młodzież powitała uczestników słowami Feliksa Przyłubskiego z jego wspomnień „Żołnierski los. Ewakuacja Oflagu IID", które wprowadziły wszystkich w wyjątkowy nastrój. . Piotr Śmiechura z Kalisza Pomorskiego odprawił msze świętą w intencji zmarłych jeńców.  Wyjątkowe miejsce, czyli  pozostałości po dawnej obozowej kaplicy i krzyż skonstruowany ze znalezionych na terenie Oflagu przedmiotów wprawiały w zadumę. Słowa kapłana dopełnione muzyką wojenną pozwoliły choć na chwilę przenieść swoje myśli 71 lat wstecz, kiedy msze św. odprawiał tu powstaniec warszawski  ks. kapelan Władysław Zbłowski – „Struś" i kiedy po terenie obozu spacerowali gen. Kmicic – Skrzyński, czy mjr Henryk Sucharski – obrońca Westerplatte, wielu powstańców warszawskich, czy Jan Zamoyski twórca ołtarza – tryptyku znajdującego się dziś w kaplicy przy kościele w Bornem Sulinowie.

    Forma uroczystości byłaby uboższa bez zaangażowania młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Zespołu Szkół im. Bohaterów Oflagu IID  z Bornego Sulinowa, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Pensjonatu u Ani.

    Uroczystości takie, jak te na terenie Oflagu IID są niewątpliwie żywą lekcją historii dla młodzieży i formą pamięci o tych, którzy walcząc o wolną Polskę trafili do niewoli, gdzie swoją postawą i działaniem robili wszystko, byśmy dziś czuli się jeszcze bardziej Polakami. Okres ich niewoli i długi marsz doprowadziły w końcu do wolności, którą młodzież z Kalisza Pomorskiego i Bornego Sulinowa wspierana przez swoich nauczycieli i przykład starszych może celebrować swoją postawą i odpowiedzialnością za przyszłość.