Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Łowiectwo
Łowiectwo
Łowiectwo to zaplanowane i skoordynowane gospodarowanie zwierzyną oparte na zasadach ochrony zwierząt łownych, ale i środowiska, które zamieszkują.
Łowiectwo to zaplanowane i skoordynowane gospodarowanie zwierzyną oparte na zasadach ochrony zwierząt łownych, ale i środowiska, które zamieszkują.
Łowiectwo (gospodarka łowiecka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań lub odłowów, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.
Ośrodek Hodowli Zwierzyny Borne Sulinowo
OHZ Borne Sulinowo składa się z dwóch zróżnicowanych obwodów leśnych
( 167, 168) o łącznej powierzchni 23 344,66 hektarów. Na jego obszarze w stanie wolnym żyje wiele gatunków zwierząt, którymi gospodaruje się w racjonalny sposób poprzez tworzenie dogodnych warunków bytowania, czy regulację liczebności. Poletka łowieckie zajmują powierzchnie 119,78 ha, co roku wysiewane są różne gatunki zbóż i roślin pastewnych, sadzone są także drzewa i krzewy biocenotyczne, które tworzą bazę pokarmową dla zwierzyny. Łąki śródleśne o łącznej powierzchni 81,55 ha. Tworzone są także pasy zaporowe, które służą do wykładania pokarmu i zatrzymania zwierzyny w łowisku łączna długość wynosi 12,62 km.
Stan zwierzyny na dzień 10.03.2024 r.
Obwód 167
- Jelenie - 189 osobników ( 62 byki, 104 łanie, 23 cielaki)
- Sarny – 101 osobników ( 37 kozłów, 48 kóz, 16 koźląt)
- Dziki – 16 osobników
Obwód 168
- Jelenie - 195 osobników (78 byków, 97 łań, 20 cielaków)
- Sarny - 70 osobników (20 kozłów, 40 kóz, 10 koźląt)
- Dziki - 15 osobników
Koła łowieckie
Na terenie Nadleśnictwa Borne Sulinowo znajdują się także 4 obwody łowieckie, które są dzierżawione przez Koła Łowieckie Polskiego Związku Łowieckiego
Koło Łowieckie nr 89 „BORUTA" – obwód nr 169 (organ wydzierżawiający: Dyrektor RDLP Szczecinek)
Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 5 238,35 ha
Wojskowe Koło Łowieckie Nr 44 TROP w Pile – obwód nr 171 (organ wydzierżawiający: Dyrektor RDLP Szczecinek)
Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 5 554,14 ha
Koło Łowieckie Dzik – Otrzep – obwód nr 172 (organ wydzierżawiający: Dyrektor RDLP Szczecinek)
Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 9384,44 ha
Koło Łowieckie nr 7 Myśliwiec – obwód nr 174 (organ wydzierżawiający: Starosta Drawski)
Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 4 100,84 ha.