Asset Publisher
Beczki znalezione na terenie nadleśnictwa
Beczki znalezione na terenie nadleśnictwa
W dniu 29 czerwca 2015 roku, o godzinie 8.00, firma Uni Saper podczas prowadzenia prac rozpoznania i oczyszczenia saperskiego na terenie oddziału leśnego 206 zadania nr V c znalazła beczki zawierające prawdopodobnie substancje chemiczne nieznanego pochodzenia. Firma zabezpieczyła teren oraz niezwłocznie o fakcie znalezienia poinformowała Nadleśnictwo.
Nadleśnictwo Borne Sulinowo zawiadomiło Państwową Straż Pożarną w Szczecinku oraz Komendę Policji w Bornem Sulinowie.
Państwowa Straż Pożarna poinformowała następujące Jednostki: Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, WIOŚ w Szczecinie Delegatura w Koszalinie, OSP w Bornem Sulinowie oraz Łubowie.
W akcji brali udział przedstawiciele Nadleśnictwa: Nadleśniczy Marcin Mieczkowski, Zastępca Nadleśniczego Piotr Antczak, Inżynier Nadzoru Mariusz Kraska.
Nastąpiło przejęcie terenu przez Nadleśnictwo.
Nadleśnictwo wraz Państwową Strażą Pożarną zabezpieczyło i oznaczyło teren przed dostępem osób trzecich. Straż Pożarna przejęła dowodzenie akcją. Przedstawiciele WIOŚ z Koszalina pobrali próbki gleby i powietrza do analizy. Kierujący akcją podjął decyzję o wezwaniu Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Koszalina i Poznania. Specjalistyczna Grupa przeprowadziła analizę na miejscu, w wyniku której wykluczono obecność gazów bojowych.
O 23.30 Straż Pożarna zakończyła swoje działania i przekazała teren Nadleśnictwu.
Do godziny 8.00 teren dozorowany był przez Ochotniczą Straż Pożarną w Bornem Sulinowie. W akcji uczestniczyło 12 jednostek PSP, ogółem 35 osób.
Następnie od godziny 8.00 dozór pełnili przedstawiciele Służby Leśnej oraz później na zlecenie Nadleśnictwa Zakład Usług Leśnych Władysław Gąsienica.
Od tamtego czasu Nadleśnictwo czekało na wyniki ekspertyzy przeprowadzonej przez WIOŚ w Koszalinie, co dawało później postawę do dalszego działania.
W dniu 6 lipca firma Uni Saper na terenie oddziału leśnego 205, leśnictwa Brzeźno, zadania nr V c znalazła beczki zawierające prawdopodobnie substancje chemiczne nieznanego pochodzenia. Nadleśnictwo przeprowadziło taką samą procedurę jak poprzednim razem oraz zapewniło dozór także na sąsiednim oddziale.
W dniu 6 lipca Nadleśnictwo otrzymało od Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pismo, które pozwalało z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że znalezione w lesie beczki służyły do przechowywania i transportu ćwiczebnych bojowych środków trujących.
Nadleśnictwo w dniu 7 lipca 2015 zwróciło się do Pani Renaty Pietkiewicz-Chmyłkowskiej Burmistrz Bornego Sulinowa o uruchomienie procedury Wojewody dotyczące zdarzeń z udziałem środków niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. W tym samym dniu Burmistrz Bornego Sulinowa zwróciła się do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego o skierowanie specjalistycznego oddziału Sił Zbrojnych do usunięcia materiałów niebezpiecznych i ich unieszkodliwienia, z wykorzystaniem sił i środków będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ewentualnej likwidacji skażeń chemicznych.
W dniu 10 lipca wydzielone siły i środki Sił Zbrojnych RP dokonały rekonesansu miejsca znalezienia beczek, rozpoznania skażeń w miejscu znalezienia beczek i pobrania prób, a także oględzin beczek w celu określeniu ich rodzaju i pochodzenia.
Po uzyskaniu wyników laboratoryjnych w dniach 21-23 lipca 2015 r. wydzielone siły i środki Sił Zbrojnych RP (Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Borne Sulinowo 1) realizowały zadanie związane z usunięciem substancji i materiałów znalezionych w trakcie oczyszczenia saperskiego terenu Nadleśnictwa Borne Sulinowo (oddziały leśne nr 205 i 206, leśnictwo Brzeźno).
Podjęto:
- 16 beczek z substancją potencjalnie niebezpieczną,
- 1 pustą beczkę,
- skażoną ziemię z miejsca rozszczelnienia jednej z odnalezionych beczek.
Po usunięciu ww. materiałów przeprowadzono rozpoznanie skażeń, w ramach którego nie stwierdzono (dostępnymi przyrządami detekcji) skażeń powierzchniowych gleby.
W dniu 23 lipca 2015 r. Nadleśnictwo Borne Sulinowo przekazało oddziały: 205 i 206 firmie Uni Saper s.c. do przeprowadzenia dalszych prac saperskich.