Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jedno dziecko – jedno drzewo

Jedno dziecko – jedno drzewo

Nadleśnictwo Borne Sulinowo serdecznie zaprasza rodziców dzieci urodzonych w latach 2018 - 2019 na terenie naszej gminy, do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu. W dniu 16 września 2019 roku około godziny 11:00 na skwerku przy wjeździe na ulicę Sportową, odbędzie się sadzenie drzewek w ramach akcji „Jedno dziecko – jedno drzewo”. Przygotowaliśmy okazałe sadzonki drzew liściastych, na których zawisną tabliczki z imionami dzieci. Rodzice będą mogli samodzielnie posadzić drzewko, a dzieci otrzymają pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Przyjdź, posadź drzewo i obserwuj, jak rośnie razem z Twoim dzieckiem.

Zapraszamy!

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Nadleśnictwem do dnia 9 września, w celu zapewnienia odpowiedniej liczby drzewek i tabliczek z imionami dzieci.

Osoba do kontaktu: Anna Kędzierska anna.kedzierska@szczecinek.lasy.gov.pl,
nr kontaktowy 661 661 311.